Karadeniz Müzikleri Bu Festivalde Buluşuyor

Forum Trabzon tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan Karadeniz Müzikleri Festivali başladı. Festival kapsamında düzenlenecek olan ses yarışması için son başvuru 14 Nisan. Karadeniz yöresine ait eserlerin yarışacağı yarışmanın gala gecesi 21 Mayıs’ta Forum Trabzon’da gerçekleştirilecek. 

Forum Trabzon tarafından Karadeniz’in büyülü ezgilerini ve kültürünü Türkiye’ye duyurmak ve tanıtmak amacıyla gerçekleştirilecek olan Karadeniz Müzikleri Festivali başladı.

Karadeniz insanının sıcaklığı ile renk katacağı festival, yeni seslerin ve ezgilerin buluşma noktası olacak. Sanatçı ve akademisyenlerden oluşan güçlü jüri üyeleri bu festivalde en iyi Karadeniz müziğini bulmak için bu büyülü ritme ayak uyduracak. Karadeniz müziğinin sevilen ismi Resul Dindar da jüri koltuğunda oturacağı festivalin gala gecesinde sahneye çıkacak. Unutulmaz anların yaşanacağı akşamda Karadeniz Müzikleri Festivali kazananı, Dindar ile aynı sahneye çıkıp şarkı söyleme şansını da yakalayacak.

Karadeniz dile gelecek

Gala gecesi 21 Mayıs’ta yapılacak olan Karadeniz Müzikleri Festivali’nde Karadeniz yöresine ait şarkılar farklı enstrümanlar veya cover ile yorumlanabileceği gibi yarışmada sözlü ya da enstrümantal bir parça da seçilebilir. Yarışmaya katılım için tek şart şarkıların Karadeniz yöresine ait olması.

Yarışmacılar Zorlu Jüri Üyelerinin Karşısında Yarışacak

Finalistler; Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuar Müdürü Doç. Dr. Abdullah Akat, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuar Müdürü Doç. Dr. Serhat Yener, TRT Trabzon Müdürlüğü Yayın Şefi ve Müzik Koroları Sorumlusu Mustafa Güler, Trabzon Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni ve Trabzon Filarmoni Orkestrası Şefi Osman Öksüz ve Forum Trabzon Alışveriş Merkezi Müdürü Uğur Arısoy’un ön jüri değerlendirmesinden geçmek için yarışacak.

Yarışmacılar; Halk Müziği Ses Sanatçısı Resul Dindar, Marsis Grubu Üyesi Evren Arkman, On Air Stüdyo Sahibi Burak Demirsaran, Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuar Müdürü Doç. Dr. Abdullah Akat ve TRT Trabzon Müdürlüğü Yayın Şefi ve Müzik Koroları Sorumlusu Mustafa Güler’in jüri üyeliğinde yarışacak.

Gala Gecesi 21 Mayıs’ta

Finale kalacak 10 yarışmacının eleme sonuçları 7 Mayıs 2017 Pazar günü resmi internet sitesinde açıklanacak. Yarışmanın büyük finali, 21 Mayıs 2017 Pazar günü Forum Trabzon’da gerçekleşecek. Karadeniz Müzikleri Festivali birincisi 7.500 TL, ikincisi 5.000 TL, üçüncüsü 3.000 TL, dördüncüsü ise 2.000 TL’nin sahibi olacak.
Karadeniz Müzikleri Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye, şartname ve başvuru formuna www.karadenizmuziklerifestivali.com adresinden ulaşılabilir.