FESTİVAL

FORUM TRABZON KARADENİZ MÜZİKLERİ FESTİVALİ EN İYİ YORUM DALINDA SES YARIŞMASI

 1. Yarışma ile ilgili yapılacak çalışmaları içeren “Çalışma Takvimi” Organizasyon Komitesi tarafından düzenlenecek ve yarışmanın resmi internet sitesi üzerinden duyurulacaktır.
 2. Yarışmanın resmi internet sitesi www.karadenizmuziklerifestivali.com dur. Yarışma ile ilgili tüm bilgiler, bu adreste yer alıp, bu adresten takip edilebilecektir. Katılımcılar, www.karadenizmuziklerifestivali.com adresinden indirilebilecek olan katılım formunu eksiksiz doldurarak ıslak imzalı bir şekilde web sitesine yükleyecektir.
 3. Yarışmanın Eleme Tarihleri:

Son Başvuru Tarihi: 1 Haziran2018

Ön Jüri Değerlendirmesi: 2-8 Haziran 2018

Ön Eleme Sonuçlarının Duyurulması: 9 Haziran 2018

Ana Jüri Değerlendirmesi: 10-15 Haziran 2018

Ana Jüri Sonuçlarının Duyurulması: 16 Haziran 2018

Gala/Final: 22 Haziran 2018

 1. Yarışma, eleme ve final olmak üzere; iki aşamada gerçekleştirilecektir. Seslendirilecek eserler, Karadeniz yöresine ait olacaktır. Karadeniz yöresine ait türküler/şarkılar farklı enstrümanlar ile yorumlanabilir. Seçilecek eser, kendi besteniz ve/veya anonim olup, mutlaka sözlü olmalıdır.
 2. Finale kalan yarışmacılar, finalde, elemeler sırasında seslendirdikleri parçayla yarışmaya katılacaklardır. Yarışmada seslendirilecek eser değiştirilemez. Sahnede farklı bir eser seslendiren yarışmacılar diskalifiye olacaktır.
 3. Yarışmanın eleme ve finalindeki değerlendirmeyi, Organizasyon Komitesinin belirleyeceği, profesyonellerden oluşan, “Seçici Kurul” yapacaktır. Seçici Kurulun kararları kesindir ve değiştirilemez, bu kural katılımcılar tarafından peşinen kabul edilmiştir.
 4. Yarışmacıların kişisel bilgilerinin doğru olmaması durumunda doğabilecek aksiliklerden Organizasyon Komitesi sorumlu olmayacağı gibi, Organizasyon Komitesi, bu tip yanlış bildirimlerde bulunan yarışmacıları diskalifiye etme hakkına sahiptir.
 5. Organizasyon Komitesi, yarışmaya katılan ekiplerin ses, görüntü ve fotoğraflarını, hiçbir izne tabi olmadan, her türlü mecrada yayınlama hakkına sahiptir.
 6. Organizasyon Komitesi, başvuru formları aracılığıyla iletilen dataları, hiçbir izne tabi olmadan kullanma ve paylaşma hakkına sahiptir.
 7. Yarışmaya grup veya solo (bireysel) katılım sağlanabilir. Grup olarak katılım sağlandığı takdirde şartnameyi grup içerisinden seçilen bir kişi imzalayacaktır.
 8. Yarışmada seslendirilecek eserler Türkçe, Lazca, Hemşince, Romeika ve Gürcüce dillerinden biri veya birkaçı olabilir. Şarkılar Karadeniz yöresine ait olma zorunluluğu taşımaktadır. Türkçe dışındaki dillerde seslendirilecek eserlerin sözlerinin Türkçe çevirisi yeminli tercüman onaylı olacak şekilde başvuru esnasında tarafımıza iletilecektir. Aksi halde başvuru kabul edilmeyecektir.
 9. Eserler www.karadenizmuziklerifestivali.com adlı siteye, sitede bulunan ilgili portala yüklenecektir. Herhangi bir video kayıt cihazıyla (cep telefonu dahil) amatör veya profesyonelce çekilmiş performans videosu mpeg4 formatında olmalıdır. Şartnamede belirtilen koşullara uymayan ve toplumsal temel ahlaki değerleri zedeleyebilecek görüntüler içeren, bozuk kayıt yapılmış videolar, yarışmacının uyarılmasına gerek kalmadan yarışma dışı bırakılacaktır.
 10. Sahne, ses ve ışık düzeni organizasyon tarafından kurulacağı için, hiçbir yarışmacının teknisyen, menajer, organizatör ve benzeri adlarla katılım gösteren hiçbir elemanı, bu teknik detaylara müdahale edemez.
 11. Finale kalan yarışmacılar için prova ve soundcheck (ses kontrol) galadan bir gün önce, 21 Haziran tarihinde gerçekleşecektir. Ayrıca bu tarih ile ilgili bir değişiklik olursa yarışmanın resmi internet sitesi üzerinden de duyurulacaktır. Kendilerine bildirilen saatlerde sahnede yer almayan topluluklar “prova ve soundcheck (ses kontrol)” yapamayacaktır.
 12. Topluluklar ve/veya bireysel katılımcılar, yarışma sırasında enstrüman akordu amacıyla sahneyi kesinlikle işgal etmeyecekler ve zaman kaybına neden olmayacaklardır.
 13. Yarışma değerlendirmesi şu şekilde olacaktır:
  Yarışmaya katılan tüm eserler ön jüri tarafından değerlendirilecek, ön jüri tarafından belirlenen 30 eser ana jüri değerlendirilmesi için yarı finale kalacaktır. Yarı finale kalan eserler içerisinden 10 eser ana jüri tarafından seçilerek finale kalacaktır. Yarışmanın kazananları gala günü jüri ve izleyici karşısında yapılacak canlı sahne performanslarıyla belirlenecektir. Finale kalacak 10 yarışmacının eleme sonuçları 16 Haziran 2018 Cumartesi günü resmi internet sitesinde açıklanacak, organizasyon Komitesi tarafından telefon aracılığıyla irtibata geçerek, final için resmi davet bilgisi verilecektir.
 14. Yarışmanın büyük finali, 22 Haziran 2018 Cuma günü Forum Trabzon AVM’de gerçekleşecektir.
 15. Nakit Para Ödülleri:

İlk üçe giren yarışmacılar için:

1.lik ödülü: 4.000 TL

2.lik ödülü: 3.000 TL

3.lük ödülü: 2.000 TL

Kazım Koyuncu Anma Özel Ödülü: 1.000 TL

 1. Organizasyon Komitesi, yarışma yeri ve tarihlerinde ve ödüllerde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 2. Soundcheck (ses kontrol) ve yarışma girişinde fotoğraflı kimlik gösterilmesi zorunludur.
 3. Şartnamede adı geçen Forum Trabzon AVM’nin Yönetim kademesi çalışanları, ön jürinin ve ana jürinin birinci dereceden yakınları ve Daraba Film Medya Event çalışanları ile birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz.Ön Seçiciler Kurulu ve Seçiciler Kurulu daha sonra açıklanacaktır.

Düzenleme Kurulu
Uğur Arısoy – Forum Trabzon AVM Müdürü
Esma Sezeroğlu – Forum Trabzon Pazarlama Yöneticisi
Cezmi Yılmaz – Daraba Ajans Başkanı

 1. Yarışmacılar istekleri dahilinde enstrümanlarını kendileri getirebilirler. Aynı zamanda yarışmada kullanılacak enstrümanlar, ses düzeni, davul ve enstrüman amplifikatörleri Organizasyon Komitesi tarafından temin edilecektir. Aynı ses düzeni bütün yarışmacılar tarafından kullanılacaktır.

NOT: Eleme tarihleri ve mekan http://www.karadenizmuziklerifestivali.com/ adresinde yayınlanacaktır.